Відділ фізіології дії гербіцидів
Відділ засновано у 1966 р. З тих пір і до 2000 р. його очолював канд. біол. наук Ю.Г. Мережинський. З 2000 р. відділом керує д-р біол. наук Є.Ю. Мордерер. Співробітники відділу є авторами 5 монографій, 25 патентів і авторських свідоцтв, 125 статей у провідних фахових наукових виданнях. Значна частина досліджень здійснюється у співпраці з провідними світовими компаніями, виробниками засобів захисту рослин: «Байєр» та «БАСФ» (Німеччина), «Дюпон» і «Доу Агросаєнсис» (США), «Мактешим-Аган» (Ізраїль). Наукові досягнення відділу здобули високу оцінку. За цикл робіт «Фізіологічні основи регуляції вибірної фітотоксичності гербіцидів» канд. біол. наук Ю.Г. Мережинський, д-р біол. наук Є.Ю. Мордерер, д-р біол. наук В.В. Швартау у 2005 р. були відзначені премією імені М.Г. Холодного НАН України. Ті самі співробітники у складі авторського колективу роботи «Розробка та впровадження екологічно безпечних технологій боротьби з бур’янами» у 2010 р. були удостоєні Державної премії України в галузі науки і техніки. Основні наукові напрями:
механізми взаємодії гербіцидів у комплексах;
механізми індукованого гербіцидами патогенезу;
розробка технологій захисту посівів сільськогосподарських культур від бур’янів.
Фундаментальні та прикладні результати
Встановлено, що в разі комплексного застосування гербіцидів зміни вибірної фітотоксичності за рахунок ефекту взаємодії відбуваються незалежно для кожного з компонентів комплексу.
Визначені класи гербіцидів, за комплексування яких характер взаємодії константний, та комплекси, що можуть змінювати антагоністичну взаємодію на адитивну або синергічну при збільшенні фітотоксичної дії одного з компонентів.
Показано, що фітотоксичність гербіцидів інгібіторів ацетил-КоА-карбоксилази реалізується через активну реакцію рослин, яка включає утворення та трансформацію активних форм кисню.
Розроблено біосенсорні методи визначення залишків гербіцидів за інгібуванням активності ферментів сайтів їх дії.
Розроблено та впроваджено екологічно безпечні технології контролювання бур’янів у посівах зернових колосових, кукурудзи, ріпаку, овочевих культур.
Завідувач відділу
МОРДЕРЕР Євген Юлійович
Доктор біологічних наук,
лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки,
лауреат премії імені М.Г. Холодного НАН України
тел./факс: (+380 67) 263-84-50
e-mail: morderer@ifrg.kiev.ua